Browse By

У Кам’янці-Подільському відбувся ІІІ Всеукраїнський з’їзд Лицарів Колумба

11-13 травня у м. Кам’янці-Подільському відбувся ІІІ Всеукраїнський з’їзд Лицарів Колумба, який духовно провадили Глава Конференції Римо-католицьких єпископів в Україні митрополит Мечислав Мокшицький, єпископ-ординарій Кам’янець-Подільської дієцезії РКЦ Леон Дубравський та єпископ-помічник Тернопільсько-Зборівської архиєпархії УГКЦ Теодор Мартинюк. У з’їзді взяли участь лицарі з усієї країни та гості з-за кордону.

До участі у з’їзді прибули більше 120 делегатів від усіх лицарських Рад в Україні: римо- та греко-католиків.

Програма заходу була насиченою, та включала цілу низку подій: презентацію фільму про праведного отця Майкла Маꥳвні, ряд урочистих богослужінь у храмах міста, робочі засідання, на яких делегати з’їзду  обговорювали напрямки подальшого розвитку братства в Україні, питання співпраці та взаємодії.

З’їзд розпочався прем’єрним показом українського перекладу документального фільму про засновника ордену Лицарів Колумба праведного отця Майкла Маꥳвні, у якому було висвітлено його біографію, історію священичого покликання, служіння Богу, заснування ордену Лицарів Колумба, його становлення та поширення по всьому світі.

Відкриваючи прем’єрний показ фільму, Територіальний капелан о. Володимир Мальчин зазначив: «Не можемо зрозуміти християнство без особи Христа, не можемо збагнути будь-якого релігійного ордену без посилання на «харизму засновника», так само не можемо перейнятись духом служіння Лицарів Колумба без посилання на місію праведного о. Майкла Маꥳвні. Тому радіємо, що маємо можливість ознайомитись із життям нашого засновника оглядаючи цей фільм рідною мовою».

Протягом трьох днів у Кам’янці-Подільському відбувалися урочисті Божественні Літургії, у молитовному намірі присвячені З’їздові. 11 травня  – у  Санктуарії Серця Христового, 12 травня  – у церкві Святого священомученика Йосафата, 13 травня  – у Катедральному соборі святих Апостолів Петра і Павла.

Божественну Літургію в Санктуарії очолив Архієпископ і Митрополит Львівський РКЦ Мечислав Мокшицький. У своїй проповіді він звернувся до Лицарів зі заохоченням продовжувати показувати серед мирян гідний приклад служінню ближньому.

Архієпископ зазначив: «В наш час, в Україні, люди не завжди бачать любов і добро. Щораз складніше жити, і не лише на території, де триває війна, але і у всій країні, що стає причиною для зростання напруженості та невдоволення. Тому у такий складний час кожна допомога стає великим Божим даром, принесеним людськими руками. Я радий, що серед людей доброї волі знаходитесь і Ви – Лицарі Колумба…Святий Іван-Павло ІІ, який підтримував Лицарів Колумба звертав велику увагу на патріотичний дух – дух любові до великої та малої батьківщини. Він часто повторював, що патріотизм це великий дар. Одного разу він сказав: «В часі цієї подорожі я переконався, що з моїм досвідом історії батьківщини, з моїм зростаючим досвідом цінності народу, я був дуже близьким тим людям яких я зустрів там. Навпаки, мій досвід батьківщини, дуже допоміг мені і полегшив зустрічі з людьми і народами на всіх континентах…».

12 травня Божественну Літургію у церкві Святого священомученика Йосафата очолив Єпископ-помічник Тернопільсько-Зборівської архиєпархії УГКЦ Теодор Мартинюк.

У своїй проповіді владика Теодор звернув увагу делегатів з’їзду, що «сьогоднішні літургійні читання Апостола та Євангелія не вибиралися спеціально до заходу, а були укладені близько 1 500 років тому. Втім, вони безпосередньо стосуються події, яка звершується протягом цих днів з’їзду Лицарів Колумба у Кам’янці-Подільському». Він відзначив, що «апостол Павло  в євангельському читанні звертався до своїх співпрацівників такими словами: «Ходімо! Подивімося, як живуть наші брати». Архієрей відзначив, що безпосередньо це стосується Лицарів Колумба, бо «ви зібралися сьогодні щоби заохотити один одного: «Ходімо, подивімося, як ми живемо, як живуть наші брати!» Покликання чоловіка – служити у милосерді, єдності, братерстві та патріотизмі. Служіння, яке здатне перемінювати світ». За словами Архиєрея, «Сьогоднішнє Євангеліє відкриває нам зміст милосердя. Ісус нині названий в Євангелії як Той, Який творить добрі діла, більше того, Він Сам як Божий Син заявляє: «Багато добрих діл Я показав вам від Отця Мого». Коли ми ще глибше вникнемо в це Слово Христове, то побачимо, що Він скеровує нас до Отця; що ті добрі діла походять від Отця, а Він як Боголюдина, як Той, Хто воплотився, реалізує ці добрі діла Отця тут на землі. Лицарі Колумба покликані до того, щоби у милосерді через творення добрих діл відкривати обличчя Отця тут на землі, у Церкві і поза нею, а особливо в тих середовищах нашої праці, нашого відпочинку, там, де ще Його не знають, навіть не чули про Нього».

Особливо владика наголосив на тому, що «Апостол Павло відвідуючи своїх співбратів, то першим його запитанням було: «Чи є між вами єдність?» Коли він закладав християнські спільноти, то на першому місці ставив єдність між християнами, єдність між братами. Лицарі Колумба є носіями єдності. Поведінка Лицарів у різних середовищах є відображенням тієї єдності, яка є у Христі, єдності, яка є у Бозі та є тим віддзеркаленням тої єдності, яка є у Пресвятій Тройці. Це дуже глибоко переплітається з поняттям братерства. Коли ми є між собою братами, то це братерство поширюється на всіх тих, які є поруч нас. Ми чинимо у служінні милосердя, у служінні єдності інших наших братами Христовими». На завершення пастирського слова владика побажав братам-лицарям «іти за Христом і служити Богові та народові у правді і справедливості».

Після Літургії відбулося урочисте відкриття робочої частини з’їзду. На його початку представник Найвищої Ради бр. Шимон Чишек зачитав вітальне слово від Найвищого Лицаря Карла Андерсона. У вітальному слові адресованому делегатам з’їзду українською мовою Найвищий Лицар зазначив, що «невимовно пишається вражаючим поступом і розвитком, яких досягнули Лицарі Колумба в Україні: 5 років тому, на 131-й Найвищій Конвенції у Сан-Антоніо у 2013 році було вперше публічно оголошено про створення Рад в Україні, а на сьогодні членами Ордену в Україні є більше 1000 членів».

 Він також заохотив братів в Україні зберігати фундаментальні принципи Єдності і Благодійності, перш за все в помислах та серцях: «І навіть більше, ніж числом Рад і Лицарів, я пишаюся тим, що ви досягнули такого зростання, дбаючи про єдність та підтримуючи рівновагу між римо-католицьким та греко-католицьким обрядами нашої Церкви в Україні. А також – тим, що у часі серйозних випробувань, що постали на шляху української нації, ви як Лицарі виразно та з милосердям показали свою підтримку».

«А тому, мої Брати Лицарі, я хотів би похвалити вас і щиро подякувати вам та вашим провідникам за те, чого ви досягнули. Ці наступні кілька років, коли кількість ваших членів буде і далі зростати, а структура вашого керівництва буде розширюватися під проводом Територіального Делегата, я переконаний, що ви будете і далі збагачуватись успіхом, надихаючись принципами Єдності і Благодійності та будете крокувати вперед пліч-о-пліч в солідарності з двома очільниками католицьких церков в Україні, яких ми маємо честь називати Братами Лицарями».

Територіальний  делегат бр. Богдан Ковалів  під час вітального слова підсумував розвиток Ордену за минулий рік. Насамперед, він зазначив, що «для мене велика честь і радість бути присутнім вже на третьому нашому загальноукраїнському з’їзді ЛК в Україні.

Успішний розвиток лицарства в Україні був би неможливий без активної праці кожного з вас, але особливо треба підкреслити значення копіткої праці  та духовного супроводу  наших отців-капеланів. За що вам велика подяка. Ми горді з того, що Глави обох католицьких церков в Україні є нашими братами–лицарями і дякуємо Блаженнішому Святославу і Архиєпископу Мокшицькому за велику підтримку нашої братерської спільноти».

Бр. Богдан відзначив велику працю та щиро подякував Регіональному делегату бр. Івану Праворському, Територіальному Капелану о. Анатолію Білоусу та всім лицарям- членам робочої групи за відмінну організацію  ІІІ з’їзду у чудовому місті з героїчним минулим –Кам’янці-Подільському.

Аналізуючи розвиток Лицарів в Україні Територіальний делегат зазначив, що «перші ініціації ЛК в Україні були у 2013 році,  і таке було Боже провидіння, що  перша Рада ЛК в Україні була створена теж у 2013 році, коли Україна відзначала 1025 річчя Хрещення Руси-України, а цьогоріч, коли в Україні відзначатимуть 1030 річчя Хрещення, ми будемо у вересні цього року мати свій перший ювілей – 5 років від часу створення першої в Україні Ради ЛК #15800 при Патріаршому соборі, яка, що символічно, носить ім’я Хрестителя України – Князя  Володимира Великого».

Територіальний  делегат констатував, що «на сьогодні в Україні є 1 085  братів-лицарів, які об’єднані у 25 Радах та шести осередках, з яких 14 Рад діє на греко-католицьких парафіях та 11 – на  римо-католицьких. За минулий братерський рік було прийнято 183 нових лицарі та створено чотири нові Ради (Ірпінь, Винники, Дунаївці та Кам’янець-Подільський), а також створено чотири нових осередки в Кам’янці-Подільському, Барі та два в Івано-Франківську.

Також він акцентував увагу учасників з’їзду на надзвичайно оптимістичному факті, що більше половини членів, це чоловіки віком до 45 років, а з них кожен четвертий – до 30 років. Відтак, на його думку, «у Лицарства в Україні є майбутнє і є достатньо зрілих чоловіків з великим життєвим досвідом і юначим запалом».

Підбиваючи підсумки благодійної діяльності Лицарі Колумба в Україні в минулому році, очільник Ордену в Україні, зазначив, що брати-лицарі відпрацювали більше 33 тис. волонтерських годин, з яких майже 14 тис. годин на користь місцевих громад і більше 13 тис. год. на підтримку Церкви. Крім того, на справи благодійності витрачено більше 470 тис грн., а всього реалізовано проектів майже на 600 тис грн. зібраних власними силами.

Ставлячи завдання на новий братерський рік, бр. Богдан зауважив, що окрім «актуальності завдання подальшого зростання Лицарства в Україні, ми ставимо для себе амбітні цілі мати на завершення року не менше 30 Рад та залучити до Лицарства хоча б 200 активних чоловіків-католиків», а також висловив потребу зосередитися на вдосконалення діяльності місцевих осередків.

Він також подякував  за неоціненний вклад у розвиток Лицарів Колумба в Україні, розуміння і та всебічну підтримку представникам Найвищої Ради – братам Шимону Чишеку та Лєшеку Ваксмундзкі. Крім того, він окремо подякував дружинам братів-лицарів за їхнє розуміння та підтримку, а також привітав їх з прийдешнім Днем Матері.

На звершення вітального слова Територіальний делегат повідомив, що наступна загальноукраїнська зустріч Лицарів Колумба відбудеться  навесні 2019 року в м. Івано-Франківську.

У своєму вітанні від Найвищої Ради бр. Шимон Чишек відзначив, що «минулий рік  був історичним роком для лицарів в Україні. Україна як територія була включена до переліку всіх юрисдикцій і вперше отримала цілі для розвитку її членства». Продовжуючи, він зауважив, що Україна показує найкращу динаміку розвитку: серед усіх 75 юрисдикцій у всьому світі, Україна займає перше місце.

Бр. Шимон підкреслив, що «ви можете і повинні пишатися роботою, яку ви виконуєте для розвитку нашого Ордену. Ваша діяльність  помічена та високо оцінена». Він також зазначив, що «завдяки збільшенню кількості членів та благодійних проектів, Лицарі будуть ще більш помітними в Україні, і таким чином ми станемо сильною правою рукою Церкви тут, в Україні».

У своєму вітальному слові,  Територіальний капелан о. Володимир Мальчин наголосив на значенні однієї із засад ЛК – патріотизмі, ознайомивши присутніх із Посланням Синоду Єпископів УГКЦ З нагоди сторіччя відновлення Української Державності.

Надалі відбулося підбиття підсумків за минулий рік, в рамках якого було заслухано інформацію Територіального директора у справах членства бр. Левка Довгана, Територіального директора у справах програм  бр. Романа Панівника, а також 7 Регіональних делегатів, які представили  діяльності місцевих осередків минулий рік.

В подальшому учасники з’їзду обговорили актуальні проблеми та завдання, які стоять сьогодні перед суспільством та  Церквою.

Після звітування Великих Лицарів та робочих зустрічей Капеланів, другий день з’їзду закінчився урочистою вечерею на якій панував дух єдності та братерства.

Найважливішою подією третього, заключного дня з’їзду, який припав на день спомину об’явлень Матері Божої Фатімської 13 травня, була Божественна Літургія, котру очолив єпископ-ординарій Кам’янець-Подільської дієцезії РКЦ Леон Дубравський.

У своїй проповіді єпископ Леон заохочував Лицарів Колумба до спільної молитви у своїх сім’ях, наголосив що Лицарі мають бути прикладом молитви, мають передавати віру своїм дітям та близьким. Пригадав значення і велич засновника о. Майкла Мак-Ґівні, який за час свого служіння Богу залишив велику спадщину для нашої Католицької Церкви. Побажав Лицарям Колумба, щоб були вірні харизмі Ордену, будуючи це нове суспільство в єдності і братерстві. Владика наголосив, що Церква має «дихати на повні легені» – західної та східної традицій.

Учасники ІІІ з’їзду розглянули та обговорили актуальні проблеми та завдання, які стоять сьогодні перед суспільством та  Церквою. Визначили основні шляхи їх вирішення які ґрунтуються на засадах Ордену, а саме: благодійності, єдності, братерстві та патріотизмі.

Vivat Jesus!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *