Browse By

Результати можуть відрізнятися

Найвищій Капелан Архієпископ Вільям Е. Лорі

Незалежно від наших почуттів і очікувань, Меса і Таїнства є нагодою прославити Бога і отримати Його благодать!

Реклама засобів для здоров’я та краси часто містить застереження «Результати можуть відрізнятися». Цікаво, чи роблять вони це для таких клієнтів, як я, яким їх продукція навряд чи підійде. Але те саме можна сказати майже про все: якщо ви відправляєте квіти своїй дружині після великої сварки, результати можуть відрізнятися. Квіти можуть допомогти, але можуть і ні.

Те саме можна сказати і про Таїнства Церкви, але з дуже важливим застереженням. Хоча ліки можуть бути неефективними або лише частково, Таїнства завжди є 100% ефективними. Навіть якщо священик недостойний, правомірно освячений хліб і вино стають Тілом і Кров’ю Христа. Навіть грішний священик може відпустити гріх; його людська слабкість не заважає Господу досягти людей своєю присутністю і благодаттю.

Тим не менш, результати можуть відрізнятися. Уявіть собі двох людей, які беруть участь у добре проповідуваній і благоговійно відслуженій Месі. Господь говорить під час проголошення Святого Письма. Жертва Хреста і перемога Воскресіння знову стають присутніми, коли хліб і вино перетворюються у Тіло і Кров Христа.

Покидаючи Месу, один парафіянин може сказати: «Це була чудова Меса. Вона мені справді допомогла», а інший каже: «Мені було нудно, і я нічого не отримав від цього». Те саме може статися, якщо Меса погано проповідується та служиться: одна людина може піти ближче до Господа та серця Церкви, інша незадоволена. Так, результати можуть відрізнятися.

Що, якби ми, входячи до Церкви, просто попросили Господа допомогти нам зростати у святості та милосерді — глибше брати участь у Його доброті та любові — як окремі особи, як парафія, як Церква?

Що пояснює різні реакції на ту саму Месу? На мою думку, кілька факторів. Одна — це очікування, які ми несемо. Деякі приходять на недільну Месу в пошуках емоційного підйому. Інші можуть шукати надихаючу проповідь або літургійну музику на свій смак. Ще інші приходять непідготовленими, розсіяними або заплутаними в гріху. Господь присутній у Своїй рятівній силі, але те, що відбувається перед їхніми очима, може нанести удар прямо на них, залишивши їх незворушними чи розчарованими, і, можливо, згодом вони ніколи не повернуться.

Звичайно, це тисне на нас, священиків. Більшість священиків, яких я знаю, дуже старанно працюють над своїми проповідями і прагнуть у Божій благодаті гідно і радісно відправляти Месу і Таїнства. Але ми не в змозі виправдати очікування всіх, навіть очікувань звичайних парафіян, яких ми добре знаємо. Ваші священики також добре усвідомлюють, що результати можуть відрізнятися.

Чого ми насправді маємо шукати, коли беремо участь у Месі та приступаємо до Таїнства Святого Причастя? Емоційний підйом – це добре, як і проповідь, яка вражає. Чудова літургійна музика, яка торкається нашої душі. Проте дар, який Господь хоче дати нам через Месу і Таїнства, набагато глибший, багатший і прекрасніший за те, що ми відчуваємо.

Тож дозвольте мені запропонувати, щоб ми приходили на Месу з двома ідеями в наших розумах і серцях: перш за все, літургія – це не те, що ми робимо для Бога, а те, що Бог робить для нас. Як сказано в самій літургії, «наше бажання подякувати Йому саме по собі є даром».

По-друге, метою Літургії є прославлення Бога та освячення християнського народу. Що, якби перед початком Меси ми помолилися про благодать приєднатися до всієї Церкви у відданні Богові слави? Ось як ми переорієнтовуємо своє життя на Нього — і, перенаправляючи себе на Бога, ми також перенаправляємо на Нього наші сім’ї, нашу роботу та саме творіння. Коли ми віддаємо Богові славу, ми знову відкриваємо свою справжню людську гідність, мету нашого життя та справжнє джерело нашої радості.

Нарешті, що, коли ми, входячи до Церкви, просто попросимо Господа допомогти нам зростати у святості та милосерді — щоб глибше брати участь у Його доброті та любові — як окремі особи, як парафія, як Церква?

Якби ми це зробили, результати були б різними — вони б покращилися!

Найвищій Капелан Архієпископ Вільям Е. Лорі

Переклад: Павло Зінченко (Київ, Україна)
Посилання на оригінал: Results May Vary

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *