Розчищення шляху до безпечного майбутнього
Лицарі Колумба координують рятувальну ініціативу, щодо усунення вибухових снарядів в Україні, дозволяючи жителям повертатися та відбудовуватися
Автор Матеуш Зіомбер (Краков, Польша)
Переклад Артем Мінько (Київ, Україна)
Посилання на оригінал: https://www.kofc.org
Будьте напоготові… Сконцентруйтесь… Вибирайте відомі дороги з твердим покриттям… Звертайте увагу на незвичайні речі: одяг, що висить на деревах, незвичайні камені. Уникайте вибоїн так, ніби від цього залежить ваше життя — адже все може бути. І не зволікайте; пам’ятайте, що ви повинні бути вдома до заходу сонця. На жаль – це щоденні думки близько 2 мільйонів українців і правила, яким навчають дітей, які зараз живуть на територіях, пронизаних мінами, бомбами, що не розірвалися, і саморобними вибуховими пристроями. Через 15 місяців після того, як Росія вторглася в Україну в лютому 2022 року, за оцінками, майже 30% території країни — це територія розміром приблизно з Флориду або Вісконсін — забруднено нерозірваними боєприпасами. Наразі міни та вибухонебезпечні пережитки війни вбили понад 750 мирних жителів, багато з яких діти.

У жовтні минулого року члени групи з розмінування обшукували узбіччя дороги на предмет наявності мін і саморобних вибухових пристроїв біля села Топольське Харківської області України. Фото: Carl Court/Getty Images
З початку війни «Лицарі Колумба» стояли на передовій, надаючи їжу, ліки, притулок та іншу гуманітарну допомогу переміщеним українцям. Протягом цього часу очищення територій від смертоносної вибухівки для захисту цивільних осіб дедалі більше виявлялося як нагальна потреба. У відповідь Найвища Рада залучила довірених партнерів, які раніше співпрацювали над подібною ініціативою на Близькому Сході: ITF Enhancing Human Security – словенська некомерційна організація, що займається розмінуванням і нерозірваними снарядами; і Safe Path Group – неурядова організація, заснована американськими ветеранами, які є експертами в розумінні ризиків нерозірваних боєприпасів.
«Спочатку ми приїхали сюди в червні [2022], щоб провести розвідку та перевірити, чи є спосіб, яким ми можемо допомогти», — сказав Джей Гарднер, керівник проекту Safe Path Group. «З самого початку стало абсолютно ясно, що в Україні існує гостра потреба в розмінуванні вибухонебезпечних боєприпасів».
Зараз партнери Лицарів Колумба співпрацюють із місцевою цивільною адміністрацією та службами захисту, щоб забезпечити спеціальне навчання. Ініціатива, яка передбачає спорядження українців для видалення нерозірваних боєприпасів та навчання інших місцевих тральщиків, має пряму мету: очистити землю, щоб жителі могли повернутися до своїх домівок.

Найвищій Лицар Патрік Келлі оглядає обладнання для виявлення мін після зустрічі з урядовцями та некомерційними партнерами під час свого візиту до м. Львів, Україна, у грудні 2022 року. На фото також Національний Делегат в Україні – Юрій Малецький (другий справа). Фото: Андрій Горб.
«Люди повинні бути в безпеці», – сказав Національний Делегат Лицарів Колумба в України – Юрій Малецький. «Ми повинні підтримувати такі ініціативи, які захищають життя цивільних осіб — особливо дітей — і дозволяють людям будувати своє життя заново».
НОВИЙ ПОЧАТОК
Багатьох українців, які повертаються до своїх домівок, чекає жахливий сценарій: пограбовані, зруйновані або спалені будівлі, зруйнована інфраструктура, відсутність електроенергії та питної води. Небезпека наземних мін, мін-пасток і артилерійських снарядів — приблизно 3 з 10 снарядів залишаються нерозірваними — ще більше перешкоджає важкій роботі з відновлення.
Братерський Орден і його партнери вже стикалися з такими викликами. У 2019 році групи разом змогли очистити 2,6 мільйона квадратних метрів сирійської землі, яка колись контролювалася бойовиками «Ісламської держави», допомагаючи захистити місцеві християнські громади.
«Ситуація в Україні, звичайно, складна, і я б хотів, щоб вона якомога швидше закінчилася, щоб люди повернулися додому», – зазначив керівник тренінгу групи «Безпечний шлях» Петро Глазун. «Але для повернення, перш за все, потрібно очистити території від вибухонебезпечних пристроїв».
Є також люди, які, незважаючи на небезпеку, залишились у своїх домівках і досі живуть під російською окупацією. Чекають і моляться про визволення й літні люди, вдови та діти — часто сироти, якими опікуються бабусі та дідусі. Але навіть коли воно настане, вони зіткнуться з величезною небезпекою, спричиненою вибухонебезпечними пережитками війни.
«Чим більше буде залучено людей, які професійно підготовлені та мають відповідну техніку, тим швидше ми розчистимо ці землі та усунемо загрози», – сказав Нацделегат ЛК в Україні Юрій Малецький.
Протягом останніх кількох місяців професійні інструктори групи «Безпечний шлях» навчали українських волонтерів на сході України. Перші групи тральщиків розпочнуть свою роботу цього літа, після отримання офіційних державних сертифікатів. Ініціатива «Лицарів Колумба» також фінансуватиме основне обладнання для розмінування.
«У нас є 10 студентів, які навчаються на базі під Харковом», — зазначив Гарднер. «У них все дуже добре, і ми очікуємо, що через місяць вони завершать це навчання. І дуже скоро після цього ми зможемо проводити операції в реальному часі».
Оскільки боєприпаси, що не розірвалися, можуть бути різними, експертиза є такою ж важливою, як і досвід. Російська армія використовує нові варіанти протипіхотних мін, у тому числі міни, оснащені сейсмодатчиками, і касетні бомби.
«Хоч я і дещо знав, але виявляється, я майже нічого не знав порівняно з інформацією, наданою тут», — сказав Костянтин, український стажист, який мав попередній військовий інженерний досвід.

Волонтери отримують інструкції під час навчальної програми з розмінування поблизу Харкова, на північному сході України, 28 лютого, трохи більше ніж через рік після російського вторгнення. Фото: Андрій Горб.
«Якщо в майбутньому буде більше набору, я візьму з собою колег, звільнених з військової служби через поранення», — додав він. «Хоч вони не можуть продовжувати служити, вони хочуть творити добро».
СТВОРЕННЯ ПОТЕНЦІАЛУ ДЛЯ МИРУ
Безпека мирного населення України — це пріоритет. Але російська агресія також мала глобальні наслідки.
Україна є одним із провідних виробників сільськогосподарської продукції у світі, експортуючи критичні обсяги олійних культур, кукурудзи та пшениці. Конфлікт уже вплинув на продовольчі ринки у віддалених регіонах світу, особливо в Африці, а також у Південній Америці та Індонезії. Аграрії зі звільнених територій мають якомога швидше відновити роботу. Однак навіть оцінка стану їхніх полів становить небезпечну загрозу.
«Трактористів підірвали, а люди бояться йти в поле», – розповів Іван Власенко, який живе в Херсонській області і працює в сільському господарстві. «Хоча самі поля не сильно заміновані, є більша проблема з ракетами, що не розірвалися».
Незважаючи на те, що регіон нещодавно звільнили, умови залишаються жахливими, сказав Власенко, який є членом нової ради Лицарів Колумба при церкві Різдва Пресвятої Богородиці в с. Зеленівка (Херсонська обл.).
«Розмінування не проводилося, тому що кожен день відбуваються ракетні обстріли», — сказав він у середині травня. «Вчора загинуло троє людей, серед них 5-річна дитина».
Деякі самопроголошені спеціалісти почали пропонувати розчистити землю для фермерів. Звичайно, не безкоштовно і без жодних гарантій успіху чи безпеки.
«Люди не можуть обробляти землю, бо повсюди міни та вибухонебезпечні залишки», – сказав Малецький. «Росіяни зосереджені на кількості, а не на якості. Тепер вони навіть використовують старі ракети, які не вибухають, коли вдаряються об землю».
Україна матиме справу з цією проблемою щонайменше наступне десятиліття; деякі експерти вважають, що один рік війни призводить до 10 років очищення землі.
Український фонд солідарності Ордену, створений для надання термінової допомоги, дозволив лицарям розподілити мільйони фунтів (1 млн. фунтів = 453,592 тони) продовольства, ліків та інших речей, а також запропонувати житло та освітні можливості жінкам і дітям, які тікають від війни. Відповідь на таку гуманітарну кризу, має бути багатогранною. І по факту – католицька відповідь має включати широку перспективу: не лише нагодувати голодних і дати притулок бездомним, але й дозволити людям і громадам відновлюватися та відновлюватися.
«Підтримка, яку надають Лицарі Колумба в Харківській області, дуже потрібна і цінується. Але коли справа доходить до розмінування, нам потрібна вся допомога», – сказав Малецький. «Я думаю, що в найближчі п’ять-шість років це стане тут пріоритетом №1. Цей проект є вкрай необхідною інвестицією в майбутнє України».